bio

Lichočar se zrodil na konci léta roku 2018. Naše mandolinistka se přehrabovala slovanskou mytologií a v hlavě jí vyrašilo tohle slovo. Spolu se dvěma kamarádkami, flétnistkou a zpěvačkou, se pak rozhodly, že chtějí zjistit, čemuže nebo komuže by se tak dalo říkat. Lichočar. Je to démon? Zlomyslný šotek? Přízrak? Tak začaly vznikat příběhy, psané i hudební, inspirované jedním smyšleným slovem, vedené zvědavostí.

Naše představy o Lichočarovi se od té doby rozvinuly. A postupně se rozrostla i kapela: ze tří byly nejdřív čtyři, pak pět, šest… Teď zahrnuje sedmero jezinek (jezinka je genderově neutrální pojem, aby bylo jasno), které se pravidelně scházejí v Brně.

Kromě klasických hudebních nástrojů jako kytara, flétna, violoncello a (oktávová) mandolína můžete v lichopísních zaslechnout i nástroje na Moravě jinak spíš neobvyklé – třeba indický shruti box, keltskou harfu, irský bodhrán, šamanský buben, brumlu, kalimbu… A nově taky turecký davul. Typické jsou pro nás i vícehlasé ženské zpěvy v různých evropských jazycích nebo nářečích. Inspiraci totiž nacházíme ve starých příbězích, mytologii a folkloru různých zemí, přes skupinové improvizace, za hledání a zkoušení ale tvoříme vlastní hudbu. Výsledkem je zvuk, který balancuje mezi folklorem a alternativou, mezi jemnou melodičností a syrovostí. Žánry jako dark pagan folk, tribal music, Celtic music nebo progressive folk nám nejsou cizí, avšak protože máme dojem, že ani do jedné z těchto kategorií se dobře nevejdeme, říkáme raději, že hrajeme witch folk. Něco našeho.

V roce 2022 jsme digitálně vydali eponymní debutové album související s chystanou novelou o Lichočarovi, jehož příběh naše skladby hudebně ilustrují a dotvářejí melodií. Od té doby nám digitálně vyšlo dále několik singlů, z toho dva soundtrackové kousky pro trailery k videohře Vigor, hudebních videoklipů a taky EP s názvem Tři matičky. A jelikož album Lichočar a Tři matičky jsou stále jeden a ten stejný příběh, pěkně pohromadě na jedné desce se tyhle dva tituly dočkaly v listopadu 2024 i fyzického vydání.

V mezičase jsme si zahráli například na brněnské i pražské Medieval Rock Night či Pagan Nights, na maďarskoslovenském fORMA fESTu nebo na slunovratových oslavách. Ani fantasy sletům se nevyhýbáme: zahráli jsme třeba na larpu Severská noc nebo v Krčmě Stregobor na zaklínačském soirée. V domovském Brně pak na podzim pořádáme vlastní samhainovou oslavu, na které se s vámi moc rádi potkáme.

Jezinky lichočarské

᚛ᚏᚑᚋᚐᚅᚐ᚜

᚛ᚇᚓᚅᚔᚄᚐ᚜

᚛ᚃᚓᚏᚑᚅᚔᚕᚐ᚜

᚛ᚏᚐᚇᚕᚐ᚜

᚛ᚕᚏᚔᚄᚈᚅᚐ᚜

᚛ᚂᚑᚏᚐᚅᚈ᚜

᚛ᚈᚓᚏᚓᚎᚐ᚜

᚛ᚓᚏᚓᚈᚆ᚜